Inne

7 powodów, dla których warto wybrać terapię za granicą

Od tego roku istnieje możliwość odbycia terapii uzależnień w polskim ośrodku leczenia uzależnień znajdującym się na Majorce (hiszpańska wyspa niedaleko Barcelony). Oferowane są programy od 4 do 6 tygodni. Cała terapia, zarówno grupowa, jak i indywidualna prowadzona jest po polsku przez certyfikowanych psychoterapeutów. Ale dlaczego wybrać tę dość innowacyjną formę leczenia, jaką jest terapia za granicą? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym dalej, tym lepiej

Bardzo dobry wpływ na terapię ma zmiana otoczenia. Wiele uzależnień jest pewnego rodzaju nawykiem: kieliszek wina po pracy na odprężenie, drink podczas sobotniego wyjścia na miasto ze znajomymi, kieliszek wódki na niedzielnym rodzinnym obiedzie. Jednym z najtrudniejszych elementów terapii jest właśnie przerwanie tych przyzwyczajeń. Przebywanie w zupełnie nowym miejscu i z osobami, których nigdy się nie spotkało pomaga wyrwać się z toksycznego trybu życia i zacząć wszystko od nowa.

Lepsze skupienie na terapii

Tak bardzo jak rodzina i znajomi mogą być pomocni w trakcie terapii, tak samo bardzo mogą jej szkodzić. Osoba uzależniona powinna przeznaczyć czas terapii na całkowite skupienie się na sobie i swoim procesie zdrowienia. Rodzina i znajomi, którzy nie uczestniczą w terapii rodzinnej nie zawsze wiedzą, co powinni mówić i jak się zachowywać, żeby nie zaburzać procesu terapeutycznego. Kontakt oraz odwiedziny są też szczególnie niebezpieczne w przypadku toksycznych/ przemocowych związków, dorosłych dzieci alkoholików (DDA) czy osób współuzależnionych. Terapia w ośrodku w Hiszpanii znacznie utrudnia możliwość odwiedzin, co ma bardzo dobry wpływ na powodzenie procesu zdrowienia. Ośrodek zapewnia oczywiście wifi i możliwy jest kontakt z najbliższymi poprzez videorozmowy, jednak z terapeutycznego punktu widzenia na czas terapii warto zrobić sobie tzw. detoks od telefonu i komputera.

Brak możliwości ucieczki

W ośrodkach w Polsce zdarza się, że pacjenci, którzy są ‘na głodzie’ kończą terapię wcześniej, wsiadają w samochód i wracają do swojego toksycznego trybu życia. Przebywając w ośrodku na Majorce można oczywiście przełożyć sobie bilet lotniczy na wcześniejszą datę, ale jest to jednak trochę dłuższy i skomplikowany proces, więc od impulsu ‘wracam pić do domu’ do faktycznego wejścia na pokład samolotu jest wystarczający czas, aby terapeuci mieli możliwość spokojnej rozmowy z pacjentem i omówienia jego decyzji.

Poza tym, na Majorce nie mają zastosowania tzw. przepustki wystawiane w ośrodkach w Polsce w celu załatwienia czegoś pilnego związanego z pracą czy żeby odwiedzić rodzinę.

Ośrodek zapewnia wszystko, co potrzebne jest podczas kilkutygodniowego pobytu, więc nie ma potrzeby opuszczania terenu ośrodka poza aktywnościami zaplanowany w programie terapii. A nawet gdyby ktoś ‘przypadkiem’ zawędrował za daleko – najbliższy sklep jest ponad godzinę drogi pieszo 😊

Hortiterapia

Hortiterapia tonic innego jak rodzaj terapii wspomagającej tradycyjną psychoterapię, która polega kontakcie z roślinami i wykonywaniem prac ogrodowych. Ośrodek na Majorce to samowystarczalne, ekologiczne gospodarstwo z 30 000 m2 powierzchni. Na jego terenie znajdziemy palmy, drzewa oliwne, drzewka cytrusowe (pomarańcze, cytryny), bananowce, drzewa figowe i wiele wiele innych. W planach jest przygotowanie również ogródka warzywnego.  Żaden z pacjentów nie jest zmuszany do prac ogrodowych, ale jest to bardzo zalecane ze względu na pozytywne oddziaływanie terapeutyczne.

Poznawanie kultury/ jedzenia/ języka

Najważniejszym elementem pobytu w ośrodku za granicą jest oczywiście terapia sama w sobie. Nie można jednak zapomnieć, że jest to również okazja do poznania nowego kraju/regionu, innej kultury czy języka. Wyspy Baleary, na których znajduje się Majorka i ośrodek bardzo różnią się od Hiszpanii lądowej. Inna jest mentalność mieszkańców, typowe dania czy nawet język! Mimo że wszyscy znają język hiszpański to najchętniej posługują się dialektem majorkańskim, czyli dialektem języka katalońskiego. Podczas kilkutygodniowego pobytu na terapii na Majorce na pewno będzie okazja do zapoznania się z elementami tej niezwykłej kultury.

Dodatkowe atrakcje

W programie pobytu w polskim ośrodku terapii uzależnień na Majorce są również wycieczki krajoznawcze po wyspie, w tym oczywiście do stolicy wyspy oraz inne dodatkowe atrakcje uzależnione w dużej mierze od pory roku i pogody m.in. rejs statkiem. Sam ośrodek oferuje również już w tej chwili duży prywatny basen, miejsce i sprzęt do grilla oraz 30 000 m2 terenu do wszelkich form aktywności fizycznej czy spacerów. W programie zajęć jest również terapeutyczna joga.

Wyjątkowe doświadczenie

Terapia w polskim ośrodku terapii uzależnień na Majorce jest w tej chwili jedyną opcją odbycia stacjonarnej terapii uzależnień w języku polskim za granicą. Bazując na wieloletnim doświadczeniu w prowadzeniu ośrodka w Polsce powstało miejsce, które odpowiada na wszystkie potrzeby naszych pacjentów. Założeniem istnienia tego miejsca jest przeprowadzanie jak najskuteczniejszej terapii w warunkach, jakie zaoferowałby 5-gwiazdkowy hotel. Bo terapia nie ma być karą i upokorzeniem, tylko dobrowolną decyzją o skorzystaniu z jednej z wielu form pomocy. A każda osoba, która z powodzeniem kończy taką terapię jest dowodem na to, że takie miejsce jest i będzie potrzebne.

Before you book!
1. Minimum stay is 28 days
2. Select "1 adult" after search
3. Contact us if no availability
Save my spot