Narkotyki

'Dopalacze'

W ostatnich latach często słyszymy w środkach masowego przekazu termin 'dopalacze'. Najczęściej pojawia się on w kontekście młodzieży. Przyjrzyjmy się dokładniej, do czego się to odnosi.

Co to są 'dopalacze'

Terminem dopalaczy określa się wszelkie środki stymulujące, które używane są w celu zmiany stanu świadomości. Nie są jednak objęte zakazem antynarkotykowym, przez co można je kupić w aptece, czy też w sklepie internetowym. Choć składniki w nich są uznawane za legalne, nie powinny być stosowane jako środki odurzające. Są jeszcze bardziej szkodliwe niż powszechne narkotyki ze względu na stale zmieniający się skład chemiczny substancji, który powoduje ogrom zmian w organizmie, mogących skończyć się śmiercią. Są to także środki coraz bardziej popularne w kręgach młodzieży. Wśród młodych osób panuje przekonanie, iż skoro składniki należą do legalnych, nie może im się stać krzywda. Jest to jednak mit, który należy koniecznie obalić.Głównym i najbardziej powszechnym składnikiem tego typu środków psychoaktywnych jest benzylopiperazyna, która wykazuje zbliżone działanie do amfetaminy. Po zażyciu dopalaczy w organizmie zachodzą zmiany, takie jak odwodnienie, przyspieszenie tętna, czy też zwiększenie ciśnienia. Substancja ta także znacznie obciąża układ krążenia.

Rodzaje dopalaczy

Dopalacze to „legalne” środki psychoaktywne, których składniki nie zostały zawarte w przepisach o ustawie przeciw narkomanii. Mimo stałej pracy służb nad delegalizacją substancji nie można ich wyeliminować ze względu na zmianę składników chemicznych na analogiczne, które wykazują podobne działanie na układ nerwowy człowieka. Mimo tego wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje.

Kadzidełka i susze

Są to środki psychoaktywne pochodzenia roślinnego z domieszką substancji chemicznych, wykazujących działanie stymulujące. Jest ono zbliżone do stanu, który osiąga się po zażyciu opium, czy marihuany. Substancje te występują w postaci suszu, jednakże w swym składzie mogą posiadać wanilinę, eugenol, THC, jak również kofeinę.

Tabletki

Kolejnym rodzajem dopalaczy, jakie można spotkać na rynku, są tzw. imprezowe tabletki. Są to najczęściej substancje, które wykazują pobudzające działanie, jak również wprawiające organizm w euforię. Są to środki pochodzenia syntetycznego, a w ich składzie znaleźć można opioidy, halucynogeny, dysocjanty, stymulanty, a także empatogeny. Jest to wybuchowa mieszanka, która może doprowadzić do wystąpienia wielu negatywnych skutków ubocznych.

Wpływ dopalaczy na ludzki organizm

Choć wykorzystywane substancje do wytworzenia dopalaczy ciągle się zmieniają, jedno jest pewne – są skrajnie niebezpieczne dla organizmu. Zażywanie tego typu środków  psychoaktywnych niesie ze sobą ogrom negatywnych następstw. Przede wszystkim są to niezbadane mieszanki różnorodnych substancji, które są wykorzystywane w sektorze spożywczym i przemysłowym. Dodatkowo połączenie niektórych składników może wywołać halucynacje, stan dezinformacji, czy też delirium. Negatywny wpływ dopalaczy można dostrzec zarówno w psychice, jak i na podłożu fizycznym. Substancje te są swoistą trucizną dla organizmu. Zażywanie ich prowadzi do uzależnienia, jak również może skończyć się śmiercią.

Skutki uboczne zażywania dopalaczy

Wiele substancji, które określane są jako dopalacze, nie zostały odpowiednio przebadane, przez co ciężko wyodrębnić wszystkie szkody, jakie zachodzą w organizmie człowieka, który je zażywa. Mimo tego wywołują one ogrom negatywnych następstw, do których zaliczane są:

–  wysoka gorączka;
– nudności;
– biegunka;
– wymioty;
– zawroty głowy;
–  podwyższone tętno;
– trudności z oddychaniem;
– bezsenność;
–  drgawki;
– zwiększona potliwość;
– suchość w ustach;
– stany lękowe;
– bóle głowy;
– występujące plamy na skórze;
– omamy, urojenia;
– ataki agresji i szału;
– rozdrażnienie.

Popularność dopalaczy wśród młodzieży

Dopalacze to środki psychoaktywne, które są najczęściej zażywane przez osoby w młodym wieku. Dzieje się tak ze względu na ich powszechną dostępność i wiele możliwości ich zakupu. Warto jednak wiedzieć, jak ogromne ryzyko niesie ze sobą zażywanie środków stymulujących w tym wieku. Szczególnie iż są to substancje, których pochodzenia w żaden sposób nie można zweryfikować przed zażyciem. Ciągle zmieniający się skład “legalnych” substancji, które wywołują euforyczny stan w organizmie, sprawia, że w przypadku zatrucia organizmu, może się ono skończyć śmiercią.

Choć dopalacze są “legalnymi” substancjami psychoaktywnymi, wykazują takie same działanie jak narkotyki. Ich zażywanie wywołuje ogrom szkód w organizmie, których niekiedy nie można naprawić. Dodatkowo są to mieszanki różnego rodzaju środków chemicznych, których wspólne połączenie może wywołać zatrucie, które w wielu wypadkach kończy się śmiercią.

Before you book!
1. Minimum stay is 28 days
2. Select "1 adult" after search
3. Contact us if no availability
Save my spot