Inne

Ile kosztuje leczenie uzależnień?

Często dostajemy od Was zapytania o koszt usług związanych z leczeniem uzależnień, dlatego postanowiliśmy napisać artykuł, w którym przedstawimy po krótce dostępne opcje oraz ich przeciętne ceny.

Ambulatoryjne sesje terapeutyczne

Jedną z form terapii są indywidualne sesje z terapeutą uzależnień, które odbywają się najczęściej 1-2 razy w tygodniu w gabinecie danego specjalisty. Średni koszt jednego spotkania to 200zł. Oczywiście w mniejszych miastach znajdziemy też sesje za 100zł, a w Warszawie nawet za 500zł. Znaczenie ma również to, czy dany terapeuta posiada oficjalny certyfikat psychoterapeuty uzależnień oraz jakie jest jego doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi.

Istnieją także państwowe placówki leczące uzależnienia. Tam sesje terapeutyczne są darmowe i odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu. Nie zawsze jednak rozpoczęcie terapii jest możliwe od zaraz. Niestety, zapotrzebowanie na takie miejsca jest większe niż możliwości przewidziane przez służbę zdrowia.

Terapeutyczne sesje online

Sesje online to nic innego jak indywidualna terapia prowadzona za pośrednictwem videorozmowy na komputerze lub telefonie. Spotkania odbywają się najczęściej 1-2 razy w tygodniu. Zaletą tej formy terapii jest zdecydowanie większa dyspozycyjność zarówno klienta, jak i terapeuty, ponieważ takie sesje można prowadzić również z domu czy przebywając na urlopie. Średnia cena za sesję online u danego specjalisty jest taka sama lub minimalnie niższa niż tradycyjna sesja w gabinecie, czyli jest to około 150-200zł.

Samopomocowe grupy wsparcia

Samopomocowe grupy wsparcia, z których najbardziej znana to Anonimowi Alkoholicy, działają na zasadzie cotygodniowych spotkań osób, które łączy ten sam problem związany z uzależnieniem np. alkohol czy narkotyki. W spotkaniach tych nie uczestniczy żaden terapeuta. Jest to raczej dodatkowe wsparcie od osób doświadczających tych samych trudności. Udział w tego typu terapii jest całkowicie bezpłatny.

Stacjonarna terapia na NFZ

Kolejną formą leczenia uzależnień jest kilkutygodniowy pobyt w ośrodku terapii uzależnień, który współpracuje z NFZ. Pobyt w takim ośrodku jest pokrywany przez państwo, jeżeli dana osoba posiada ubezpieczenie zdrowotne. Jak łatwo się domyślić minusem takiej terapii jest często długi czas oczekiwania oraz słabe warunki pobytu. Przy odrobinie szczęścia można jednak trafić na całkiem dobry ośrodek z w miarę rozsądnym terminem oczekiwania.

Prywatne ośrodki terapii uzależnień w Polsce

Alternatywą dla ośrodków mających umowę z NFZ są prywatne ośrodki terapii uzależnień. Warunki pobytu są znacznie lepsze niż w państwowych placówkach, dlatego też ceny są stosunkowo wysokie i wynoszą średnio 13 tysięcy złotych za program 4-tygodniowy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to w zasadzie cena za miesięczny pobyt w prywatnym ośrodku plus codzienna terapia zarówno grupowa, jak i indywidualna.

Większe ośrodki mają zazwyczaj dostępność od ręki, a w mniejszych zdarza się, że trzeba zaczekać około tygodnia na przyjęcie.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień za granicą

Stosunkowo nową formą terapii jest pobyt w polskim ośrodku leczenia uzależnień znajdującym się za granicą. W tym momencie istnieje tylko jeden taki ośrodek i jest nim druga siedziba Borowika na Majorce (Hiszpania). Cena za program 4-tygodniowy wynosi 19 tysięcy złotych i obejmuje m.in. zakwaterowanie, korzystanie ze wszystkich udogodnień ośrodka (np. prywatnego basenu), pełne wyżywienie, zwolnienie lekarskie, transport z i na lotnisko, terapię grupową i indywidualną, zajęcia jogi terapeutycznej oraz wycieczki krajoznawcze po wyspie. Koszt biletów lotniczych nie jest wliczony w cenę, ale bezpośredni 2,5h lot z Polski w obie strony wynosi do 1000zł.

Detoks

Usługą związaną z leczeniem uzależnień jest również detoksykacja, czyli odtruwanie organizmu poprzez podanie kroplówki z odpowiednimi substancjami. Należy pamiętać, że detoks nie jest w żadnym wypadku formą terapii. Jest to jedynie oczyszczenie organizmu i przygotowanie Pacjenta do rozpoczęcia procesu psychoterapii. Cena detoksu zależy głównie od tego czy uwzględnia on także dojazd do domu pacjenta, czy jest wykonywany w oddziale danego ośrodka. Można również pojechać do kliniki na jednorazowy detoks lub zostać tam na kilka dni. Ceny różnią się także bardzo w różnych miastach. Jest to zdecydowanie usługa, gdzie najtrudniej określić średni koszt, ponieważ w Internecie znajdziemy oferty od 500zł za jednorazowy detoks w klinice do 1500zł za detoks z dojazdem do domu.

Before you book!
1. Minimum stay is 28 days
2. Select "1 adult" after search
3. Contact us if no availability
Save my spot